Podpisanie memorandum o partnerstwie z kolejami Wschodnimi

13 kwietnia, na Dworcu Centralnym w Warszawie, odbyło się spotkanie przedstawicieli kolei Polskich, Ukraińskich, Białoruskich i Rosyjskich finalizujące prace nad ofertą przewozową pomiędzy krajami w czasie Euro 2012™. Gospodarzem spotkania, reprezentującym stronę polską, było
PKP Intercity.

Piątkowe spotkanie odnoszące się do dotychczasowej i przyszłej współpracy to efekt wielomiesięcznych prac grup roboczych i wielostronnych konsultacji. Ze strony polskiej partnerem rozmów z kolejami wschodnimi jest PKP Intercity. Podstawą zawiązania ścisłej współpracy w czasie Euro 2012™ stało się założenie, że dla kibiców z Rosji czy Ukrainy najbardziej dostępnym środkiem transportu, przy tak znaczących odległościach, będzie kolej. Koleje Rosyjskie już na wstępie poinformowały, że spodziewają się każdorazowo ok. 3500 pasażerów, którzy na mecz swojej drużyny w Warszawie czy Wrocławiu będą chcieli dotrzeć pociągiem. Dyskusje na temat liczby potencjalnych pasażerów, uzupełniono o kwestie zapewnienia im komfortu i bezpieczeństwa w czasie przejazdów na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012. Strony w trakcie spotkań rozmawiały również o konkurencyjności kolei wobec innych branż transportowych.

Zwieńczeniem wielomiesięcznych prac i rozmów jest podpisanie, w czasie spotkania w Warszawie, memorandum „O współdziałaniu przewoźników kolejowych z Polski, Rosji, Białorusi i Ukrainy przy organizacji kolejowych przewozów pasażerskich podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012™”. Główne postanowienia memorandum to:

  1. Zorganizowanie dodatkowych pociągów pasażerskich w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej między miastami Białorusi, Polski, Ukrainy i Rosji.
  2. Zapewnianie przewozów pasażerskich odpowiadających standardom międzynarodowym. Współdziałanie przy upraszczaniu procedur celnych i granicznych podczas przekraczania granic przez uczestników i kibiców podróżujących pociągami.
  3. Zapewnienie należytej obsługi pasażerów.

Memorandum zostało podpisane w trzech językach przez Michaiła Pawłowicza Akułowa, Dyrektora Generalnego Federalnej Pasażerskiej Kompanii z Rosji, Władimira Borisowicza Michajluka, Zastępcę Naczelnego Dyrektora Kolei Białoruskich, Janusza Malinowskiego, Prezesa Zarządu PKP Intercity S.A. oraz przez Aleksander Wasiliewicz Iwańko, Naczelnego Dyrektora Głównego Zarządu Przewozów Pasażerskich Kolei Ukraińskich.

„Bardzo się cieszę, że udało nam się zorganizować to ważne spotkanie całego kierownictwa kolei z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Polski. Dziś nie spotykamy się by podpisać list intencyjny, ale po to by podpisać memorandum mówiące o zakończeniu naszych prac. Podpisując stosowny dokument finalizujemy naszą ciężką pracę. Naszym wspólnym celem jest jak najlepsza obsługa pasażerów, klientów, kibiców”– rozpoczął spotkanie Janusz Malinowski, Prezes Zarządu PKP Intercity S.A.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że dzisiejsza uroczystość ma miejsce w Polsce. Prace nad przygotowaniami do Euro 2012 rozpoczęliśmy następnego dnia po przeprowadzeniu losowania. Odbyliśmy szereg spotkań i rozmów. Rok 2011 był momentem przywrócenia liczby pasażerów, którzy podróżowali pomiędzy Polską a Rosją przed kryzysem. Wierzymy, że rok 2012 będzie rekordowy pod względem liczby przewiezionych pasażerów” – powiedział Michaił Pawłowicz Akułow, Generalny Dyrektor Federalnej Pasażerskiej Kompanii z Rosji

„Od razu po ogłoszeniu wyników wraz z partnerami z Polski i Rosji utworzyliśmy szereg grup roboczych. Nasi specjaliści obliczyli frekwencję pasażerów i na tej podstawie mogliśmy stworzyć siatkę połączeń. Dziennie między Polską i Ukrainą będzie kursować 18 pociągów. Z Rosją jesteśmy w stanie uruchomić około 20 pociągów. Oprócz dodatkowych składów, na trasie Kijów – Berlin oraz Kijów – Warszawa, pojawią się pociągi stałego kursowania” – powiedział Aleksander Wasiliewicz Iwańko, Naczelny Dyrektor Głównego Zarządu Przewozów Pasażerskich Kolei Ukraińskich.

„Włożyliśmy wiele pracy, by zwiększyć możliwości przewozowe kibiców na Euro 2012. Uruchomimy osiem specjalnych, dodatkowych pociągów do Polski, w tym trzy bez przesiadek. Współpracujemy ze służbami celnymi w celu usprawnienia procedur przewozów. Koleje Białoruskie zrobiły wszystko by zapewnić jak największy komfort pasażerów”– powiedział Władimir Borisowicz Michajluk, Zastępca Naczelnego Dyrektora Kolei Białoruskich

This entry was posted in Transport and tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.