Rozwój połączeń krajowych to szansa dla polskiego rynku lotniczego

Eksperci nie mają wątpliwości – lotnicze połączenia krajowe są coraz tańsze i to one będą napędzać rozwój polskiego rynku lotniczego. Czas jest cenny i to jest decydujące.

Połączenia krajowe to siła napędowa rozwoju polskich lotnisk. Ludzie chcą coraz szybciej załatwiać swoje interesy, coraz szybciej się przemieszczać, samoloty są alternatywą dla słabej kolei, i zapchanych, kiepskiej jakości dróg – uważa Jan Pamuła prezes Kraków Airport.

Tak się składa że wczoraj pokonywałem trasę Warszawa-Wrocław i zajęło mi to 9 godzin – opowiada Kazimierz Krupa redaktor naczelny magazynu Forbes. Znajoma miała lecieć. Jak się rozstawaliśmy w stolicy to jeszcze nie wyszła z domu. Doleciała do Wrocławia spokojnie zanim dojechałem. Świat nam niewyobrażalnie przyspiesza, jesteśmy coraz bardzie mobilni, a czas zaczyna się bardzo liczyć. Ten czas jest cenny i to jest czynnik decydujący – konkluduje Krupa

Już zrozumiały to Eurolot i OLT Espress, które będą rywalizować na rynku lotniczych połączeń krajowych. Kapituła ekspertów ósmego już plebiscytu na najlepsze linie lotnicze operujące w Polsce uznała, że właśnie rozwój takich połączeń to najbardziej znaczące wydarzenie w branży w minionym roku a wejście na rynek OLT Express to wydarzenie, które będzie miało największy wpływ na branżę lotniczą w 2012 roku.

Już dziś połączenia krajowe są w takiej cenie, że wielu może sobie na nie pozwolić. Jesteśmy jednym z większych krajów Unii Europejskiej i powinniśmy się przemieszczać po kraju samolotem – dodaje prezes Pamuła.

Rynek lotniczy rozwija się u nas w szybkim tempie – ocenia z kolei Krzysztof Banaszek – prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Z tego rynku żyje coraz więcej ludzi. Mobilność Polaków wciąż jest jedną z najniższych w Europie. Gdyby jednak założyć, że ta mobilność będzie rosła tak jak w Europie, to za kilka lat będziemy latali dwa razy częściej. Wydanie kilkuset złotych na przelot to już nie jest nic nadzwyczajnego – podkreśla Banaszek.

This entry was posted in Transport and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.