Strona Główna > Aktualności > Gospodarka i Biznes > Rynek paliw - podwyżki wracają w środku wakacji

Rynek paliw - podwyżki wracają w środku wakacji

[ 26 Lipiec 2012 ] Drukuj
Rynek paliw - podwyżki wracają w środku wakacji

Niestety przewidywania analityków e-petrol.pl zaczynają się potwierdzać. Wielokrotnie mówiliśmy, że pierwsza połowa wakacji upłynie nam z nieco tańszymi paliwami. Obecnie jednak pora na nowo przyzwyczaić się do śledzenia stacyjnych pylonów. Wszystkie bowiem paliwa oprócz autogazu - podrożały...

Warto również zwrócić uwagę, że wzrosty nie są małe - a tłumaczy je w dużej mierze ogólna zwyżka cen ropy na świecie, która z poziomu 90 USD podniosła się powyżej 100 USD. W Polsce mamy stąd czterogroszową podwyżkę cen litra benzyny 95 i oleju napędowego. Za Pb95 płacimy średnio 5,64 zł/l, za diesla - 5,56 zł/l.

Nie udało się uniknąć podwyżek także benzynie bezołowiowej 98 - ruszyła w górę o 3 grosze i kosztuje 5,85 zł/l. Jedynie autogaz pozostał na dotychczasowym poziomie i kosztuje 2,75 zł/l.

Wśrod województw najtaniej wypada w tym tygodniu województwo ślaskie. Cena benzyny tam wynosi 5,57 zł/l, a diesla 5,51 zł/l. Przeciwny biegun tabeli należy do Podkarpacia. Za litr benzyny płaci się tam 5,57 zł/l, a za litr oleju napędowego 5,69 zł/l. Od tego podziału odbiega autogaz, który najtańszy jest w województwie lubelskim (2,67 zł/l), a najdroższy na Pomorzu Zachodnim (2,81 zł/l).

Jeśli chodzi o stolice wojewódzkie najtaniej możemy zatankować w Bydgoszczy (benzyna po 5,59 zł/l) i Lublinie oraz Gorzowie Wlkp. (5,52 zł za litr diesla). Najdrożej natomiast płacić za paliwo trzeba w Szczecinie - litr Pb95 kosztuje tam 5,75 zł/l, a litr oleju 5,69 zł/l.

 

źródło: e-petrol.pl


Dodaj Komentarz